Неплатники аліментів будуть каратися суворіше

Порада адвоката тим, хто ухиляється від сплати аліментівУхилятися від сплати аліментів незабаром стане недозволеною розкішшю.

За останні кілька років напевно єдиною ініціативою вищих державних органів України, яка не викликає стійкого негативу, є наполегливість у боротьбі з особами, що ухиляються від виплати аліментів. Це і стягнуті за останні півроку з неплатників 1,1 млрд. гривень, і понад 118 тисяч постанов про тимчасову заборону на виїзд за кордон, понад 119 тисяч постанов про обмеження права керування транспортним засобом, права користування зброєю, права на полювання, а також 528 ухвал судів про накладення стягнення у вигляді громадських робіт. І на цей момент кількість оголошених у розшук неплатників аліментів наблизилася до 9-ти тисяч.

А після сьогоднішнього (3 липня 2018 р.) ухвалення Верховною Радою законопроекту № 8296, який, вже у формі Закону, ще посилить раніше запропоновані (докладніше у статті: «Примусове стягнення аліментів») покарання за ухилення від участі в належному економічному утриманні дитини, дії свідомих неплатників, як було зазначено в назві статті, обернуться для них таким непідйомним тягарем (не тільки фінансовим), який цілком здатний змусити навіть самого переконаного ухиліста змінити свої погляди на розміри та періодичність своєї матеріальної участі у забезпеченні потреб дитини (дітей).

Основними змінами у боротьбі з неплатниками аліментів є:

1. Державним реєстратором буде відмовлено у реєстрації права власності на майно відчужене особою, внесеною на момент реєстрації, до Єдиного реєстру боржників, за наявну заборгованість зі сплати аліментів понад три місяці. Таким чином, накладається обмеження на право неплатника продати майно.

2. При спробі боржника, який перебуває в Єдиному реєстрі, перереєструвати або зняти з обліку транспортний засіб з метою його відчуження, територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України буде відмовлено у вчиненні цих дій, а також, не пізніше наступного робочого дня, інформація про транспортний засіб буде передана органам державної виконавчої служби або приватному виконавцю. Маєте борги з аліментів – автомобіль продати не зможете!

3. При відкритті або закритті рахунку фізичної особи банк перевіряє наявність інформації про її присутність в Єдиному реєстрі боржників, а якщо дана інформація підтверджується, банк (його окремі підрозділи) надає інформацію про цю операцію (у день здійснення) в органи державної виконавчої служби чи приватного виконавця. Виконавець, не пізніше наступного робочого дня з моменту отримання повідомлення, зобов'язаний прийняти рішення про накладення арешту на майно та (або) на кошти на рахунках боржника у банку.

4. Наявність заборгованості зі сплати аліментів понад суму за півроку (з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання) – 120 – 240 годин громадських робіт.

5. Заборгованість у виплаті аліментів (понад суми платежів за 3 місяці) на утримання дитини з інвалідністю (важко хворої дитини) – громадські роботи в обсязі 120 – 240 годин. При повторному, протягом року, порушенні (відсутність дій зі сплати аліментів протягом двох місяців з моменту відбуття адміністративного стягнення) – 240 – 360 годин громадських робіт.

6. Ухилення особи відбуття адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт, а саме:

— неприбуття, без поважних причин, до місця виконання суспільно корисних робіт протягом двох днів;
— невихід на суспільно корисні роботи або відмова від виконання роботи, вид якої визначений підприємством більше двох разів протягом місяця без поважних причин;
— поява на робочому місці в стані сп'яніння – спричинить адміністративний арешт строком до 10 діб.

7. Злісне (продовження ухилення від відбуття суспільно корисних робіт особою, яка притягнута до адміністративної відповідальності) ухилення особи від відбуття адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт тягне за собою кримінальну відповідальність і може каратися позбавленням волі на строк до 2-х років.

8. Засуджені до позбавлення волі, які мають заборгованість за виконавчими документами, зобов'язані працювати у місцях та на роботах, що визначаються адміністрацією колонії, до погашення такої заборгованості. У виправних колоніях на особовий рахунок засуджених, які залучаються до суспільно корисної оплачуваної роботи, зараховується незалежно від усіх відрахувань щонайменше 50 % нарахованого ним місячного заробітку. Засудженим, які мають заборгованість за виконавчими документами, незалежно від усіх відрахувань слід виплачувати не менше ніж 25 % від загальної суми заробітку.

9. Ухиляння батьків (осіб, що їх замінюють) від виконання обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей – попередження або штраф 850 – 1700 гривень. Повторні протягом року з моменту накладення стягнення, дії – штраф 1700 – 5100 гривень.

10. Вчинення особою у віці від 14 до 16 років правопорушення, за яке передбачено адміністративне покарання – спричинить накладення штрафу на батьків (осіб, які їх замінюють) у сумі 850 – 1700 гривень.

11. Вчинення неповнолітніми діяннями, які містять ознаки злочину, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність – накладення штрафу на батьків (осіб, що їх замінюють) у сумі 1700 – 5100 гривень.

12. Невиконання рішення органу опіки щодо способів участі у вихованні дитини та спілкування з нею батька, який проживає окремо від дитини – штраф 1700 – 2550 гривень. При повторному, протягом року, порушенні – штраф 2550 – 5100 гривень.

13. Невиконання законних вимог посадових осіб органів опіки щодо допуску їх у приміщення, з метою перевірки умов проживання дитини, створення перешкод посадовим особам органів опіки у реалізації інших законних повноважень – штраф 850 – 1700 гривень. Повторні протягом року дії – штраф 1700 – 5100 гривень.

14. Батько, з яким (рішенням суду або висновком органів опіки) проживає дитина, може самостійно приймати рішення про тимчасовий виїзд дитини за територію України на термін не більше 1-го місяця. Рішення про виїзд дитини за кордон терміном більше місяця може прийматися без згоди другого з батьків за наявності у нього заборгованості зі сплати аліментів, сума якої перевищує розмір платежів за 4 місяці, або за наявності довідки, що підтверджує заборгованість у сумі понад 3-х платежів, якщо аліменти виплачуються на утримання дитини з інвалідністю (важко хворої).

15. Умисне порушення встановленого законом обмеження щодо терміну перебування дитини за межами України, у разі якщо рішення про тимчасовий виїзд було прийнято самостійно – накладення штрафу 1700 – 3400 гривень.

16. Особа, яка проживає окремо від дитини та не має заборгованості зі сплати аліментів, може звернутися, рекомендованим листом з повідомленням про вручення до іншого батька за наданням згоди на виїзд дитини за територію України. Якщо у десятиденний строк, з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа батьком, з яким проживає дитина, не буде надано нотаріально засвідчену згоду, батько, який не має заборгованості за аліментами, може звернутися до суду із заявою на надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.

17. Вводиться поняття мінімального гарантованого розміру аліментів на одну дитину, яка становить не менше 50% від встановленого законодавством прожиткового мінімуму на дитину певного віку. У разі достатності доходів платника аліментів, судом може бути присуджена мінімально рекомендована сума аліментів у розмірі прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Якщо буде встановлено, що платником аліментів здійснено витрати, які перевищують його дохід і джерело походження коштів не може бути підтверджено – суд може не обмежуватися у своєму рішенні розмірами заробітку платника аліментів.

18. Розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, підлягає щорічній індексації згідно із законом, якщо між платником та одержувачем аліментів немає іншої домовленості. За заявою одержувача аліментів, індексація може здійснюватися судом за інший період.

19. Контроль за цільовим використанням аліментів здійснюється органами опіки у вигляді інспекційних відвідувань одержувача аліментів, порядок та періодичність здійснення яких визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей. За заявою платника аліментів (які не мають заборгованості зі сплати аліментів) може бути проведено позапланове інспекційне відвідування одержувача аліментів (не більше 1-го разу на 3 місяці).

20. Діти можуть бути звільнені судом від обов'язку утримувати батька або брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що останній не сплачував аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості у сумі понад сукупний розмір платежів за три роки і на момент прийняття рішення про розмір аліментів на батьків заборгованість залишається непогашеною.

21. Заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму платежів протягом трьох років, підтверджується довідкою, виданою органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем.

22. За наявності заборгованості, розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік, виконавцем виноситься постанова про накладення на боржника штрафу у розмірі 20 % від суми заборгованості, 2 роки – 30%, 3 роки – 50%. Суми штрафів стягуються з боржника та перераховуються одержувачу аліментів.

23. Ті, хто претендує на входження до складу уряду, зайняття посад у державній службі, реєструються кандидатами в народні депутати та депутати місцевих рад подають заяву про відсутність заборгованості по сплаті аліментів понад 6 місяців.

24. Закон набирає чинності через місяць із дня його опублікування.

Такими є основні положення закону, який, без сумніву, максимально ускладнить життя не бажаючим брати участь у матеріальному забезпеченні потреб своєї дитини (дітей). Звісно, Верховна Рада не забула і про наповнення бюджету, що отримало відображення у кількості та сумах запропонованих штрафів. Однак, збільшення кількості важелів впливу на злісних неплатників, впевнена, всіляко вітатиметься з боку одержувачів аліментів.

Як результат, ознайомивши вас із затвердженими заходами щодо покарання за ухилення від сплати аліментів, настійно рекомендую, якщо ви самі не дійшли цього висновку, не допускати ситуації, коли ці заходи будуть застосовані саме до вас. А ще краще, незважаючи на те, наскільки конфліктними є ваші стосунки з колишнім чоловіком (дружиною), постаратися розв'язати суперечливі моменти раз і назавжди. І, звичайно, при виникненні необхідності, запрошую скористатися професійною допомогою адвоката у врегулюванні виплати аліментів.

Забезпечувати потреби своєї дитини – це обов'язок батьків. А тим, хто «підзабув» – держава, найближчим часом, нагадає!

 

З повагою                        Дар'я Ігорівна Ясир

 

Ознайомитись з іншими сторінками мого сайту Ви можете перейшовши за вказаними нижче посиланнями:

§ Інші статті

§ На головну

§ Перелік та вартість послуг

§ Отримати консультацію юриста

§ Контактна інформація

Буду вдячна, якщо ви поділіться інформацією з друзями та знайомими