Видача посвідчення водія з випробувальним терміном та нові зміни правил дорожнього руху.
Ситуація з дотриманням правил дорожнього руху всіма його учасниками однозначно критична. Для констатації цього факту навіть немає необхідності детально вивчати статистику (2317 загиблих та 25000 травмованих у дорожньо-транспортних пригодах за 9 місяців 2017 року), аби зрозуміти, що проблема носить катастрофічний характер та потребує якнайшвидшого вирішення.
І в даному випадку ситуацією зацікавилося керівництво МВС України (всі інші проблеми вже вирішені і зайнятися абсолютно нічим. Правда?), запропонувавши своє, скажімо одразу, досить оригінальне рішення. Ось як ви вважаєте, хто (що) найчастіше є ініціатором (причиною) дорожньо-транспортних пригод? Мій рейтинг такий:
1. Водії, які перебувають у стані алкогольного (трохи рідше – наркотичного) сп'яніння.
2. «Безстрашні» лихачі впевнені в тому, що дорога створена для них, а участь у «перегонах» звільняє їх від дії законів фізики.
3. Водії-початківці, теоретичні знання і навички водіння яких вселяють серйозну підозру, що водійських прав у них бути не може за визначенням. Не тут було, вони є!
4. Працівники сервісних центрів МВС, які, не уточнюватимемо з яких причин, видають посвідчення водія представникам вищевказаної категорії.
5. Представники поліції, які можуть «увійти в положення» і не скласти протокол про адміністративне правопорушення або обмежитися штрафом тоді, коли потрібно однозначно «забирати права» (привіт першим двом категоріям).
6. Самовпевнені та неуважні водії, які з різних причин можуть саме за мить до зіткнення проігнорувати чи не розпізнати потенційно небезпечну ситуацію (дотримання дистанції, черговість проїзду, світло світлофора, що миготить, тощо).
7. «Божевільні» пішоходи, які кидаються навперейми автомобілю в найнесподіваніших місцях і, напевно, з думкою: «Та навіщо таке життя?»
8. Огидні дороги! Починаючи від величезної ями, яка змушує різко гальмувати або виїжджати на зустрічну смугу і закінчуючи недоглянутим (непідготовленим) дорожнім покриттям, яке перетворює проїзд по ньому в слалом на льоду та ще й з перешкодами.
9. Неосвітлені вулиці, які в сукупності з любов'ю вітчизняних водіїв до саморобної установки ксенонових фар (спрямованість в очі водія зустрічного автомобіля виконана з філігранною точністю) перетворює пересування в нічний час ще в ту «дискотеку», зі всіма наслідками, що випливають.
10. Злидні багатьох власників автомобілів, які змушують їх заощаджувати на власній безпеці (затягувати з ремонтом, максимально скорочувати список процедур технічного обслуговування, встановлювати раніше використані покришки, не змінювати гуму за сезоном і так далі).
Список можна продовжувати, але, як на мене, основні причини мною названі вірно. Правда? А ось і ні!
На думку керівництва МВС у погіршенні ситуації з дорожньо-транспортними пригодами винні:
— швидкісний режим в 60 км/год;
— водії у стані сп'яніння (хоч у чомусь думка збігається);
— отримання «перших» прав водія на період у 30 років;
— відсутність діючої мережі автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху (у чомусь погоджуся, хоч і сумніваюся, що найближчими роками проблему буде вирішено. Про що йдеться можете ознайомитись у статті: «Порушення правил дорожнього руху та відеофіксація»);
— малі штрафи (ну звичайно, як же без них);
— короткі (3 місяці) терміни, виділені в законодавстві на накладення адміністративного стягнення, які не дозволяють стягувати достатню кількість навіть нинішніх, маленьких, штрафів (хтось ще пам'ятає, що стаття присвячена пропозиціям уряду щодо підвищення безпеки на дорозі?);
— недостатність причин для зупинки поліцейським транспортного засобу (в даному випадку для перевірки на алкогольне сп'яніння).
Як можете помітити, моє бачення містить мізерний відсоток «правильних» причин, які, на думку керівництва МВС України, призводять до аварій на дорозі. Для виправлення ситуації останнім пропонується:
1. Обмеження швидкості руху у населених пунктах 50 км/год (постанова кабміну № 883, 10.11.2017 р., набирає чинності з січня 2018 року). Це обмеження буде базовим і може бути змінено рішенням органів місцевого самоврядування, після погодження з поліцією, у більшу (меншу) сторону. Як це виглядає? Як безліч додаткових знаків, коли спочатку обмеження 50 кілометрів, потім 60, а потім, бажано не на самому видному місці – 40 і привіт поліцейський, який, звичайно випадково, виявився саме в цьому місці.
Крім того, існуючий ліміт перевищення швидкості (20 км/год), коли поліція обмежується роз'яснювальною бесідою, пропонується обмежити 10 кілометрами. У результаті будуть ті самі 60 км/год, але все що вище – штраф.
2. Отримуючі посвідчення водія вперше зможуть ним користуватися протягом 2-х років. Після цього терміну, якщо в цей період вони вчинили не більше 2-х правопорушень, це посвідчення підлягає обміну, без повторного складання іспитів, на посвідчення строком дії 30 років (постанова кабміну № 885, 10.11.2017 р., набирає чинності з січня 2018 року). Якщо допущено 3 і більше правопорушень, перед обміном посвідчення необхідно повторно скласти іспити (теорія та водіння).
Особливої пікантності ситуації додає те, що особи позбавлені прав повинні будуть отримувати права так, ніби вони отримують права вперше (на 2 роки), а також той факт, що зазначеним водіям забороняється перевищувати швидкість в 70 км/год. Інакше – у вас перше порушення, лишилося два. До чого це призведе? До наявності на дорозі водіїв-початківців, що «сахаються від власної тіні» та не тільки не сприяють безпеці руху, а навпаки створюють всі умови, щоб іншим учасникам було максимально складно не потрапити у ДТП. Розмови з поліцейськими, що починаються словами: «Начальник, ну не відзначай. Дуже прошу», стануть звичайним явищем, як і натовп незадоволених біля віконців сервісних центрів, змушених повторно проходити далеко не найприємнішу процедуру «здачі на права». Де тут боротьба за безпеку на дорозі мені зовсім незрозуміло, тому що ті, хто зміг «отримати» (саме не здати, а отримати) права вперше, я впевнена, зможуть їх, так само, обміняти.
3. Запропоновано внести зміни до законодавства з метою збільшення розмірів штрафів (законопроект №7286):
— порушення з нанесенням потерпілому тілесних ушкоджень середньої тяжкості карається штрафом 17000 – 51000 гривень або арештом (до півроку), обмеженням волі (до 3-х років) з позбавленням права керування (до 5-ти років);
4. Пропонується передбачити можливість зупинки транспортного засобу поліцейським з метою проведення огляду водія на стан сп'яніння. Все – зелене світло. Можеш гальмувати кого захочеш.
Згадується, як за одного з колишніх президентів у країні скасували ДАІ. Потім, досить швидко, після справжньої вакханалії, що творилася на дорогах, знов повернули. Історія знову повторюється. Спочатку обмежують поліцейських у свободі безпричинних зупинок водіїв, тепер повертають право зупинити будь-кого, головне щоб поліцейський не забув повідомити, що все, що відбувається – це перевірка на стан сп'яніння.
5. Поліцейський під час проведення поверхневої перевірки транспортного засобу може вимагати надати до огляду все, що можливо оглянути без розбирання частин автомобіля, а також перевірити ідентифікаційні номери транспортного засобу. Ще одна нагода постояти, поговорити. А то б їхав зараз собі дорогою, сумував.
6. Поліцейський може вимагати передати всі необхідні документи. Водночас водій зобов'язаний:
— зупинити транспортний засіб з дотриманням правил;
Є одне питання. А якщо вийшов назустріч, то що? Будуть стріляти? Навіть з урахуванням всього, що відбувається в країні, не залишає відчуття, що хтось добряче передивився західних фільмів.
7. Заборонити застосування судами статті 21 (передати матеріали про адміністративне правопорушення на розгляд громадською організацією або трудовим колективом) щодо водіїв, які керують транспортним засобом у стані сп'яніння або не мають (позбавлено) прав на керування, а щодо осіб, які вчинили окремі види правопорушень (порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами, невиконання вимоги зупинки, самовільне залишення місця ДТП, в'їзд на залізничний переїзд на заборонний сигнал під час перевезення пасажирів або небезпечного вантажу, керування або передача керування транспортним засобом особі без прав) статті 22 (звільнити від відповідальності через малозначність порушення) Кодексу про адміністративні правопорушення.
8. Щодо водіїв, що керують транспортним засобом у стані сп'яніння, адміністративне стягнення може бути накладено протягом 1-го року з моменту виявлення (про процедуру перевірки можете дізнатися у статті: «Процедура перевірки на алкогольне сп'яніння»).
9. Передбачено право поліції користуватися власною (використання даних із чужої) фото- та відеотехнікою, у тому числі й автоматичною, для виявлення, фіксування та запобігання правопорушенням. У цій пропозиції бентежить лише факт того, що ця техніка може встановлюватися без розпізнавальних знаків та написів. Однак, з урахуванням того, що навіть приблизного кошторису ще немає (як і грошей на реалізацію цієї програми), впровадження системи повсюдної фіксації правопорушень, навіть за сприятливих умов, може розтягнутися на роки.
— вищеназвані дії в стані сп'яніння (під впливом препаратів, що знижують увагу і реакцію) – позбавлення волі (до 3-х років) з позбавленням прав (3 – 5-ть років);
— порушення, що спричинило тяжкі тілесні ушкодження або смерть – позбавлення волі (4 – 10 років) з позбавленням прав (5 – 8-м років);
— вищеназвані дії в стані сп'яніння (під впливом препаратів, що знижують увагу і реакцію) – позбавлення волі (7 – 12-ть років) з позбавленням прав (5 – 10-ть років);
— перевищення дозволеної швидкості руху понад 10 км/год карається штрафом 340 гривень або 50-ма штрафними балами;
— порушення правил проїзду перехресть, зупинок громадського транспорту, проїзд на заборонний сигнал світлофора (жест регулювальника), порушення правил обгону та зустрічного роз'їзду, розмови по телефону під час руху – 510 гривень або 50 штрафних балів;
— ненадання переваги транспорту аварійно-рятувальної служби, швидкої допомоги, пожежної охорони, поліції, маршрутних транспортних засобів – штраф 680 гривень;
— перевищення дозволеної швидкості руху понад 50 км/год карається штрафом 3400 гривень;
— створення аварійної ситуації, за якої інші учасники руху змушені вжити заходів для забезпечення безпеки (різке гальмування (прискорення) руху, зміна напрямку тощо) – штраф 850 гривень або позбавлення прав строком від 6 місяців до року;
— стоянка або зупинка на місцях для інвалідів, створення перешкод даним водіям, а також неправомірне використання знака «Водій з інвалідністю» – штраф 1020 – 1700 гривень;
— порушення, яке призвело до пошкодження транспортних засобів (іншого майна) карається штрафом 1190 гривень або позбавлення прав строком від 6 місяців до року (звільнення від адміністративної відповідальності надається у разі, коли учасники ДТП скористалися правом спільно повідомити про подію, відповідно до Закону «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»);
— причетні до дорожньо-транспортної пригоди та самовільно залишивші місце ДТП можуть бути покарані штрафом (3400 гривень), позбавленням прав на 6 місяців або адміністративним арештом (10 – 15-ть діб);
— відсутність при собі необхідних документів або відмова особи, яка керує транспортним засобом, передати документи для перевірки – 425 гривень штрафу;
— керування транспортним засобом без прав – 10200 гривень, позбавлених прав – 20400 гривень штрафу (повторне, протягом року, порушення – 40800 гривень).
— вимкнути двигун і вийняти ключ (якщо він є);
— передати для перевірки документи, визначені Правилами дорожнього руху;
— не виходячи з транспортного засобу, тримати руки на кермі (у полі видимості);
— виходити з транспортного засобу тільки на вимогу поліцейського;
— неухильно виконувати вимоги поліцейського.
Ось такий детальний, вже вибачте за обсяг, огляд урядових пропозицій щодо посилення відповідальності та підвищення безпеки на дорогах України. И как заключення зроблю кілька висновків:
— щодо водіїв керуючих транспортними засобами під впливом алкоголю (наркотичних засобів) жорсткість запропонованих дій, однозначно, виправдана;
— «тимчасові» права, а також необхідність перескладання не вирішить проблему присутності на дорозі водіїв, які не знають навіть найелементарніших правил, доти, доки терміни «здати на права» та «отримати права» не означатимуть одну й ту саму процедуру;
— використання поліцейськими свого права зупиняти водіїв для перевірки на стан сп'яніння ніяк не позначиться (позитивно) на їхньому образі в очах українського суспільства, але забезпечить гарний імпульс для появи нових анекдотів;
— ну і багаторазове збільшення розмірів штрафів, в деяких випадках, здатне «остудити» окремих, потенційних порушників. Але, при цьому, бажано не перестаратися, тому що вже сьогодні цілком можлива ситуація, коли водій, дізнавшись суму штрафу, віддасть поліцейському ключі і побажає всього найкращого.
Зрештою, особисто у мене, не виникло відчуття, що хтось прагне боротися за безпеку на дорогах. За надходження до бюджету, за додаткове забезпечення клієнтурою сервісних центрів, за бажання керівництва МВС зробити співробітників поліції більш «жахливими» для водіїв, ніж постійно зростаюча ціна на паливо (даній проблемі присвячена стаття: «Ціни на бензин зростають і зростатимуть») – так. За безпеку руху – ні!
Хоча є нехай маленька, але ймовірність, що все виявиться дещо кращим, ніж я собі уявляю.
Але заявлені на початку статті причини дорожньо-транспортних пригод рекомендую взяти до уваги!
З повагою Дар'я Ігорівна Ясир
Ознайомитись з іншими сторінками мого сайту Ви можете перейшовши за вказаними нижче посиланнями:
§ Отримати консультацію юриста
Буду вдячна, якщо ви поділіться інформацією з друзями та знайомими